Umowa o pracę – ma na celu ochronę praw i określenie obowiązków zarówno pracodawcy, jak i pracownika. Dziś porozmawiamy o rodzajach umów, w jakiej formie powinna być sporządzona umowa i jakie punkty powinny być omówione. Zwracamy uwagę, że jeśli jedno z postanowień nie zostanie wymienione, umowę można uznać za nieważną.
Umowa może być :
- na okres próbny
- na czas określony
- na czas nieokreślony
Umowa powinna być uzgodniona między stronami i podpisana przed rozpoczęciem pracy, a jeśli pracownik rozpoczyna wypełniać obowiązki po dacie podpisania, to data rozpoczęcia pracy powinna być oznaczona (dzień rozpoczęcia pracy). W takim przypadku data zatwierdzenia to data faktyczna (data zawarcia).
Należy wymienić następujące punkty:
- strony umowy
- stanowisko
- rodzaj umowy
- warunki pracy
- wynagrodzenie
Od 2023 roku prawo nakazuje pracodawcy również podanie adres siedziby pracodawcy, a jeśli pracodawca jest osobą fizyczną, to adres zamieszkania. Jeśli pracodawca zmienia adres, jest zobowiązany poinformować pracownika nie później niż 7 dni od daty zmiany.
Warunki pracy i wynagrodzenie
Szczegółowe informacje powinny obejmować:
- rodzaj pracy;
- miejsce lub miejsca wykonywania pracy;
- wynagrodzenie za pracę; jego składniki wynagrodzenia;
Okres próbny
Umowa o okresie próbnym dodatkowo powinna zawierać następujące dane:
okres próbny lub data jego zakończenia;
jeśli jest to uzgodnione między stronami — okres przedłużenia okresu próbnego na czas urlopu lub nieobecności pracownika.
Zwróć uwagę! Okres próbny może trwać nie dłużej niż trzy miesiące. Jeśli strony planują zawarcie umowy o pracę na czas określony po zakończeniu okresu próbnego, to:
- okres próbny nie może trwać dłużej niż jeden miesiąc, jeśli umowa o pracę zostanie zawarta na okres krótszy niż sześć miesięcy;
- okres próbny nie może trwać dłużej niż dwa miesiące, jeśli umowa o pracę zostanie zawarta na okres dłuższy niż sześć, ale krótszy niż dwanaście miesięcy;
O czym pracodawca powinien poinformować pracownika
W formie pisemnej lub elektronicznej pracodawca powinien dostarczyć pracownikowi następujące informacje:
- obowiązujący dzienny i tygodniowy czas pracy;
- obowiązujący dzienny i tygodniowy zakres wykonywanej pracy;
- przerwy w pracy;
- dzienny i tygodniowy odpoczynek;
- warunki pracy po godzinach, wynagrodzenie;
- w przypadku pracy zmianowej – informacje o przechodzeniu z zmiany na zmianę;
- w przypadku kilku miejsc wykonywania pracy – informacje o przenoszeniu z miejsca na miejsce;
- nieopisane w umowie formy wynagradzania;
- okres udzielenia urlopu, lub jeśli wskazanie okresu nie jest możliwe w momencie udzielenia informacji, daty i warunki zatwierdzenia urlopu;
- obowiązujące zasady rozwiązania stosunku pracy, w tym formalne wymagania, okres wypowiedzenia i termin dochodzenia roszczeń sądowych związanych z pracą, lub jeśli w chwili dostarczenia informacji pracownikowi nie można określić okresu wypowiedzenia, sposób określenia tego okresu;
- prawo pracownika do nauki, jeśli pracodawca go dostarcza, w szczególności ogólne zasady polityki pracodawcy w zakresie nauki;w przypadku braku ustalonego harmonogramu pracy – okres, miejsce, czas i częstotliwość wypłat wynagrodzenia; przyjęta przez danego pracodawcę metoda potwierdzania przybycia i obecności pracowników w miejscu pracy, a także uzasadnienie nieobecności.
Niestety, wielu pracodawców korzysta z faktu, że zagraniczni pracownicy nie znają dobrze języka polskiego, zwłaszcza w formie oficjalnej. Dlatego nie spiesz się i przeczytaj uważnie umowę, zadawaj pracodawcy pytania otwarte. W uzyskaniu pewności siebie w używaniu języka, pomoże studio Zgoda. Oprócz zajęć grupowych, co sobotę nasi nauczyciele prowadzą darmowe zajęcia adaptacyjne dla naszych studentów, na których opowiadają o specyfice życia w Polsce.